Blog › Mik a webáruház indítás jogi feltételei?
Webáruházat indítani lényegesen egyszerűbb, mint fizikai üzletet, ez pedig a jogi feltételek tekintetében is igaz. Nincs szükség hozzá külön működési engedélyre és semmilyen szakképesítéssel sem kell rendelkeznie az üzemeltetőnek, de van pár szabály/kötelezettség, amit nagyon szigorúan be kell tartani, ha el szeretné kerülni a büntetést.
Magánszemély nem indíthat webshopot, kivéve akkor, ha egyéni vállalkozó, vagy őstermelő. Ezen kívül valamilyen vállalkozásformával kell rendelkeznie, ez lehet Kkt., Bt., Rt., vagy Kft. is. Feltétel továbbá, hogy a webáruház alapítójának be kell töltenie a 18. életévét, magyar állampolgársággal kell rendelkeznie és cselekvőképesnek, valamint büntetlen előéletűnek kell lennie. Olyan személy, akit a bíróság cselekvőképességet korlátozó/kizáró gondnokság alá helyezett, nem indíthat online vállalkozást.
Egy webáruház elindításához pár dolgot be kell jelenteni a megfelelő hatóságnál. Az első és legfontosabb a webshop tevékenységi köre, ami a legtöbbször a 4791 TEÁOR számhoz (Csomagküldő internetes kiskereskedelem) tartozik. Ennek a bejelentését a székhely szerinti közjegyzőnél kell megtenni egy egyszeri, 3000 forintos adminisztrációs díj mellett.
Fontos! Gépjárművek, gépjárműalkatrészek és tartozékok, valamint motorkerékpárok, motorkerékpár alkatrészek és tartozékok kiskereskedelme nem ebbe a kategóriába tartozik, gyógyszerek, illetve alkoholos italok forgalmazásához pedig külön engedély szükséges.
A második bejelentésre akkor van szükség, ha a forgalmazott termékeket csomagolja is. Ebben az esetben környezetvédelmi termékdíjat kell majd utánuk fizetni az adóhatóság részére. Ennek a díjnak a mértékét az határozza meg, hogy hány kiló a csomagolt termék, illetve, hogy az adott termékhez milyen kilónkénti környezetvédelmi díj tartozik. Erről egyébként a 2011. évi LXXXV. törvényben találhat részletes információt.
Végül, de nem utolsó sorban pedig az adatkezelési tevékenységet kell közölni a NAIH-al. Erre biztosan szükség lesz, nem lehet megkerülni, hiszen még a könyvelés is ebbe a kategóriába tartozik.
Azt már átvettük, milyen feltételeknek kell megfelelnie a webáruház elindítójának, és miket kell bejelentenie a hatóságok felé, arról azonban még nem esett szó, milyen információkat kell feltétlenül megjelenítenie a webshop felületén.
Ami alapvető fontosságú, az egy Általános Szerződési Feltételek és egy Adatvédelmi Tájékoztató. Ezekben szerepelnie kell a cég legfontosabb adatainak:
Ezeken felül tájékoztatást kell adni a szavatossági/jótállási információkról, az elállási jog gyakorlásának menetéről és feltételeiről, a fizetési lehetőségekről, a szállítási módoktól és díjakról, valamint a panaszügyintézésről is. A vásárlónak megfelelő tájékoztatást kell kapnia a vásárlás előtt: beleértve a termék árát, a szállítási információkat és a pontos termékleírást, a rendelés leadása után pedig visszaigazoló üzenetet szükséges küldeni az email címére.
Fel kell tüntetni továbbá minden olyan harmadik személyt, aki bármilyen módon (számlázás, könyvelés, marketing) kezeli a webáruház vásárlóinak/látogatóinak személyes adatait.
Azzal kapcsolatban, hogy teljes egészében milyen adatokat kell megjeleníteni az online felületen, érdemes jogász segítségét kérni, hiszen a törvények és az előírások folyamatosan változnak!
Reméljük, hasznosnak találták cikkünket!